Neden burada olmalısın?

Kendini geliştirmek istiyor ancak nereden başlayacağını bilmiyorsan

Yalnız değilsiniz. Çok fazla insan, kendine bu soruyu soruyor: Nereden başlamalıyım?

Bir gelişim rotası çizmek için önce mevcut durumu ve kaynaklarını analiz etmelisiniz. Tüm planların birinci koşulu budur. Günümüz şartlarında, kişinin kendisi için mevcut durumunu ve kaynaklarını analiz etmesinin en kolay, en etkin ve en çok başvurulan yolu kişilik analizleridir.

T-Manager’ da gelişim yolculuğu kendini tanımakla başlar. T-Manager, dünya genelinde en yaygın olarak kullanılan Jung-Myers 16 Tür Kişilik Analizi ile kişiliği analiz ederek, dünyayı algılama ve değerlendirme biçiminiz hakkında bilgi verir. 

Dünyayı algılama ve değerlendirme şekliniz ise hayatınızı şekillendiren şeydir. Sevdikleriniz, sevmedikleriniz, iletişim biçiminiz, insan ilişkileriniz, öğrenme yönteminiz, yetenekleriniz, güçlü ve zayıf yönleriniz algılama ve değerlendirme şekliniz ile biçimlenir.

O yüzden kendiniz için gelişim planını hazırlamaya tam burada başlamalısınız: Kendini Tanımak.


Dünyanın çok sesliliği içinde kendin için uygun sesleri tanımak istiyorsan

İletişim olanakları hiç olmadığı kadar fazla. Bu aynı zamanda birbirinden farklı çok fazla ses demek. Anlaşabilme imkanı kadar çatışma demek. 

Bu gürültünün içinde, giderek yalnızlaştığını hissetmek günümüz insanının en büyük problemi. Neden mi? Çünkü ilk defa bu kadar farklı bakış açısının varlığına şahit oluyoruz. İletişim araçları ulaşabildiğimiz bakış açılarını, hızla ve hiç ummadığımız şekilde genişletti. Anlamayı ve anlaşılmayı zorlaştırdı. En çok da kendimizi anlamayı zor buluyoruz. İçimizdeki soru şu: Ben onlar dünyayı onlar gibi anlamıyor ve onlar gibi düşünmüyorsam ben kimim? Ya da onlar kim? Bu soruyla mücadele edememenin iki sonucu var; kendine yabancılaşma ve başkalarına yabancılaşma. İkisinin de neticesi çatışma; ya kendimizle ya da başkalarıyla.

T-Manager insanların faklı algılama ve yargılama biçimlerine sahip olduğunu bilir ve kabul eder. Bu farklılıktan kaynaklanan çok sesliği anlaşılır hale getirmek için, 16 Tür Kişilik analizini araç olarak kullanır. T-Manager da farklı türlerin dünyayı anlama ve yargılama biçimlerini tanıyabilirsiniz tabi biçimlerinizi de. Bunu çok sesliliğin çatışma demek olmadığını anlamak isteyen bir manifestodur.


Kendini ve insanları anlamak için bir ihtiyaç hissediyorsan

Kendini anlat dediklerinde ne hissediyorsun? Ya da bir konuda kendini savunmak durumunda ve kendini en doğru ifade edecek cümleleri bulmak zorunda kaldığında? Bu benim dediğin ya da bu ben değilim dediğin anlar arasında ne fark var?

Peki ya diğer insanlar? Onları anlayabiliyor musun? Neden böyleler? Neden böyle kararlar alıyorlar? Bazıları kırıcı kelimeleri, kırıcı olduğunun farkında bile olmadan nasıl kullanabiliyor? Doğruları ifade etmek isterken neden hep yanlış anlaşılıyorlar? Teoriler ve gerçekler arasındaki fark neden bu kadar büyük? Neden kimileri kişilere odaklı kararlar alırken, kimileri sistemlere takılı kalıyor? Bazıları değişimi hızlıca kucaklarken, bazıları neden duvar gibi sert duruyor değişim karşısında?

Bu soruların yüzlercesini türetmek mümkün. İnsan, kolayca anlaşılabilmek için çok zor bir canlı türü. Yine de bu ve benzeri soruların en doğru cevaplarına ulaşmanıza sağlayacak bir sosyal teknoloji olmayı hedefliyor T-Manager. Farklı kişilik türlerinin hayata bakış açılarını, değerlendirmelerini ve eğilimlerini ve tabi sebeplerini; T-Manager’ da keşfedebilirsiniz. Kendinizi anlayacak ve tanımlayacak soruların cevaplarını da. 


Gelişim İçin Yeni, Pratik, Uygulanabilir, İşe Yarar Araçlar Arıyorsan

Bireysel öğrenme süreci herkes için zordur. Ne yapacağınızı, nereden başlayacağınızı bilememek, yaptıklarınızla ilgili geri bildirim alamamak, hangi aşamada olduğunuzu görememek; bazense sadece sıkıcı bulmak gibi basit bir sebep bile konsantrasyonunuzu ve motivasyonunuzu alt üst edebilir. 

Bireysel öğrenmeyi destekleyecek binlerce kaynağın olduğu günümüz şartlarında bu durumlarla boğuşmak bile başlı başına yeterince zorlayıcı ve motivasyon bozucu.

T-Manager, size adım adım uygulayabileceğiniz faklı kişisel beceri geliştirme egzersizleri sunarken, aynı zamanda bu görevlerde ilerlerken topluluğun gücünden ilham ev destek almanızı istiyor. Her bir egzersiz için, bunu nasıl yapacağım sorusuna kolay bir cevap sağlayacak, çalışma kağıtları, ‘‘Acaba oldu mu?’’ Kaygısı ile mücadelenizi kolaylaştıracak tartışma görevleri, ilerleme durumunuzu takip edebileceğiniz gelişim grafikleri ile size keyifli bir gelişim deneyimi vadediyor.

Ve tabi ki ödüller! T-Manager gelişim çabanızı ödüllendirir. T-Manager’da atacağınız her adım, sonraki gelişim yolculuğunuzu destekleyecek t-coinler kazandırır. Gelişimin peşinde koştukça kazanır, kazandıkça gelişme fırsatı yakalarsınız.


İlerleme motivasyonu için etkileşim ve iletişime ihtiyaç duyuyorsan

Gelişim için saatlerce bilgisayar başında tek başına videolar izlemek, kitap ya da makaleler okumak, araştırma yapmak ve dahası bunları bulmak.. zor di mi? 

T-Manager bu konuda tüm yaratıcılığını kullanarak size, okuyarak, yazarak, dinleyerek, paylaşarak, izleyerek, uygulayarak gelişebileceğiniz araçlar tasarlıyor. Üstelik sizinle aynı amacı taşıyan insanlarla sosyal etkileşim içinde kalarak.


Diğer insanların bu konularda neler düşündüğünü ve hissettiğini bilmek istiyorsan

Çok sesliliğin karmaşası bugünün en büyük sorunu, bu sorunun gelecekte artarak devam edeceğini tahmin etmek güç değil. Bu çok seslilik müthiş bir konsantrasyon emici. Eğer bir gelişim avcısı olarak geleneksel sosyal medyada artık kendinizi yorulmuş ve ezilmiş hissediyorsanız. Sadece gelişim amacıyla bir araya gelmiş insanlarla bir arada olmak size iyi gelebilir. Belki de ihtiyacınız olan böyle bir şeydir. 

Bu maddeye kadar yer alan ihtiyaçlar hakkında başka insanların neler düşündüğünü görmek ve öğrenmek rahatlatıcı ve keyifli bir deneyim olacaktır.


Yeni bir sosyal ağa dahil olmak İstiyorsan

Kaç adet sosyal medya platformu? 5-10-15.. biz de sayamıyoruz. Ancak biliyoruz, siz takiplerinizi özenle seçseniz bile sosyal medya platformların 15 saniye içinde 20 farklı konuda paylaşım akıyor. Sevinç, kaygı, korku, mutluluk, hüzün, öfke, merak.. bu 15 saniyede 20 farklı duyguyu karşılamak demek. Yorulmadınız mı? Sadece etkileşimde kalmak için bu kadarı çok zor değil mi? Ya da belki sadece birkaç dakikalığına kafa dağıtmak için tüm bu duygulara maruz kalmak? 

Yeni bir sosyal ağa ihtiyacınız varsa T-Manager, size gelişim odaklı paylaşım temasıyla kapılarını açıyor.