Kurumsal Yeteneklerinizi Geleceğe Ayarlayın

NEDEN ve NASIL


İnsan kaynağından beklenen yetenek seti değişiyor. Bu geçiş sürecinin baş rol oyuncusu makineler gibi görünse de, insan dönüşümün ve daha önce benzeri görülmemiş rekabetin temel aktörü olarak yerini alıyor. 


Ve şimdi liderlere, stratejik bir görev düşüyor; çünkü yetenek kavramı artık 10 yıl öncesi ile aynı anlama gelmiyor. Hızlı değişim çağında işlerin dijitalleşmesi nedeniyle, ortaya çıkacak yetenek boşluğunu aşmak ve yetenek kıtlığı döneminde doğru yetenekleri bulmak, organize etmek, yetenekleri kurum için fayda sağlayan iş ve fikirlere dönüştürmek organizasyonlar için hayati önem taşıyor.


Kuruluşların yarısından fazlası, beceri eksikliklerinin stratejik hedeflere ulaşma yeteneklerini engelleyeceğin düşünüyor. Bu beceri boşluklarını iç ve dış kaynaklarla mevcut durumda karşılamak pek mümkün görünmüyor. Üst düzey yöneticiler şirketlerinin beceri boşlukları nedeniyle yeterince yenilik yapamayacağı ve rekabete katılamayacağı konusunda endişeliler.


Gelecek için gereken becerilerin tahmin edilmesi giderek zorlaşıyor çünkü dünya giderek daha hızlı değişiyor. İleri görüşlü şirketler, çözümün insanların öğrenmeye olan ilgililerini artırmanın becerilerini artırmanın temel çözüm olduğu konusunda hem fikir. İç beceri boşluğunu kapatmaya yönelmek ise, olabilecek en iyi çözüm.


Peki Ne Yapabilirsiniz?


  • Kurum kültürünüzün şifrelerini çözün
  • İnsan kaynağınızın doğuştan gelen yeteneklerini analiz ederek, beceri geliştirebileceğiniz potansiyel alanları belirleyin
  • Çalışanlarınızın yeni proje fikirlerini paylaşabilecekleri imkanlar sağlayın
  • Çalışanlarınızın sosyalleşmesine imkan sağlayın
  • Uzaktan çalışma sisteminizi, dinamik, sosyal, izlenebilir bir şekilde tasarlayın
  • Çevrimiçi toplantı ve görüşmelerinizi, uzaktan çalışma sisteminiz içerisinde yönetin, ek bir iş yükü algısını yok edin
  • Kurum içi bilgi ve becerilerin paylaşılmasını ve öğrenilmesini sağlayacak çözümler geliştirin
  • Sosyal becerilerin geliştirilmesine önem verin. Teknik becerileri çok yakında makinelere devredeceksiniz. 
  • Kurumun nabzını tutun, kısa anketler enerji ve dinamizm sağlar


Biliyoruz hiç kolay değil. Ama imkansız da değil. Teknolojinin gücünden yardım ve ilham alın


T-Manager kurumsal hayatın ayarlarını geleceğe uyumlandırmak için yaratıcı çözümler sunuyor


Denemek İçin Henüz Geç Kalmadınız