Bir Kutup Yıldızı Olarak, Yaşam Amacı

EREN GÖKYER  12.01.2020
   
Yaşam amacı, kişisel kazançları ve egoyu aşan, onurlu bir şekilde takip edilmeye değer bir amaçtır. Bu amaç, kişinin hayatına anlam verir ve memnuniyeti, mutluluğu için çok seçenekli bir yol sunar. Kibir, yalancı zaferini ilan ettiğinde ve sahip olduklarınızın gerçekte kasvetli olduğunu telkin ettiğinde, yaşam amacınızın size tevazu verir.

Yaşam amacı, bir fikre aşık olmaktır. Sizi heyecandan uyutmayan, aynı zamanda erkenden uyandıran. Gözlerinizin içinin pırıl pırıl ışıtan. Yorgunluğunuzu unutturan

Yenilik ve liderlik geliştirme alanlarında Global fortune 500 şirketlerinden yaklaşık 120 farklı yöneticiye danışmanlık yapan Prasad Kaipa ve Navi Radjou “Akıldan Bilgeliğe” isimli kitabında (Bu arada tüm yöneticiler ve yönetici adaylarının okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Çünkü günümüz iş hayatında sadece akıllı olmak sürüdürülebilir yönetim anlayışı için yeterli değil) bakın yöneticilerin, bilge lider olma yolunda yaşam amaçlarını bulmalarını nasıl ifade ediyorlar? “Bir kere kutup yıldızınızı bulduğunuzda, bakış açınızı geri dönülemez bir şekilde değiştirirsiniz.Yaşam amacınızı bulduğunuzda, onu yaşamaya hazır olmalısınız çünkü onu boş zamanlarınızda yönetemezsiniz. Bu amaç sizi yönetir ve önceliklerinizi değiştirir.”

Harvard Üniversitesi’nde hocalık yapan Clayton Chrestensen “Olmak İstediğim İnsan” isimli kitabının son bölümünde ( Bu arada bu kitapta çok önemli ve değerli bilgileri paylaşıyor; fakat maalesef yeni baskısı olmadığı için bulamama ihtimaliniz çok yüksek ) yaşam amacını farkettikten sonra hayatının akışının nasıl değiştiğinden bahsediyor. Ve şu tespiti yapıyor: “Bir hata yaptığınızda veya hayatınız için önemli bir karar verirken ilk adım küçük bir karar vermektir. Sizi son karara götüren büyük adım birçok küçük adımdan oluşur ve belki de neye doğru yönlendiğinizin farkında bile olmayabilirsiniz. Bir kereden bir şey olmaz, sadece bu seferlik diyerek başta hayal bile edemeyeceğiniz bir noktaya gelmiş olabilirsiniz. Bu yüzden hayatınızdaki amacınızın, izlediğiniz yolun ne olduğuna karar verin ve her zaman bunun altını dolduracak yatırımlar yapın, bu amacı savunacak adımlar atın.”

Filozof imparator Marcus Aurelius yaklaşık 2 bin yıl önce kaleme almış olduğu “Kendime Düşünceler” isimli eserinde yine yaşam amacına atıfta bulunarak şunları söylüyor: “Hayatının amacına giden, kendi yönettiği yoldan sapmaz, bu yolda lekesiz, barışcıl, gerektiğinde kolaylıkla her şeyinden feragat ederek, kimsenin zorlaması olmadan ilerler.” Gördüğünüz gibi birkaç yıl önce farklı alanlarda yazılan kitaplarda da , yaklaşık 2 bin yıl önce yazılan kitapta da “hayatın amacı”, aslında insanın bu dünyada ki varlık sebebini fark etmesinin önemine vurgu yapılıyor. Soru şu: Sizce bu durum sıradan bir rastlantı mı, basit bir tesadüf mü?(Bu arada “tesadüf” kavramına kesinlikle inanmayan bir kişiyim. Hayatımıza giren tüm insanların, yaşadığımız her şeyin bir anlamı olduğuna inanıyorum. Önemli olan bu “anlamın” ne olduğunu fark edebilmek. Bu arada yaşam amacınızı fark ettiğinizde söz konusu farkındalığı da yaşarsınız.) Tabi ki değil. Binlerce yıldır üzerine düşünülen, sorgulanan kadim bir bilgi yaşam amacı. Ve üzülerek ifade etmek istiyorum ki, insanların çok büyük bir çoğunluğu yaşam amaçlarını fark etmeden bu dünyadan göçüp gidiyorlar. Çok az insan ki; ne mutlu onlara, yaşam amaçlarını keşfederek, hayatlarını bu bilge yaklaşım üzerine şekillendirerek sadece kendilerine değil, etraflarında ki her şeye güzellik dağıtıyor, fayda sağlıyorlar.

Bir sonraki yazımda, Yaşam Amacı nasıl bulunur? Bu arayış sürecinde rahat alandan, gelişim alanına geçiş nasıl olur? Gelişim alanında yaşanacak zorluklarla nasıl başa çıkılır? sorularının cevaplarını paylaşacağım.

Ama o zaman kadar, sizi siz yapan değerlerin ne olduğu üzerine düşünebilir ve şu anda yaşadığınız hayatınızla, değerlerinizin ne kadar örtüştüğünün kendinizce sorgulamasını yapabilirsiniz.


Daha Fazla Göster